Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

“Brunei ile iş birliğimizi ileriye taşıma kararlılığımızı teyit ettik”

“Brunei ile iş birliğimizi ileriye taşıma kararlılığımızı teyit ettik”
REKLAM ALANI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Brunei ile iş birliğimizi ileriye taşıma kararlılığımızı teyit ettik”

 

 

 

 

07.03.2023

 

 

 

 

Yazdır Yazıları Büyült Yazıları Küçült
“Brunei ile iş birliğimizi ileriye taşıma kararlılığımızı teyit ettik”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brunei Darusselam Sultanı Waddaulah ile gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “İş birliğimizi ileriye taşıma kararlılığımızı teyit ettik. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi çeşitlendirecek yatırım alanlarına ilişkin fikir teatisinde bulunduk” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Brunei Darusselam Sultanı Haji Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin Waddaulah, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi.

Brunei Darüsselam Sultanı Hacı Hassanal Bolkiah’ı ve heyetini Ankara’da misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sultan Bolkiah’ın 2012 yılında ülkemizi ziyareti devlet başkanı düzeyindeki ilki teşkil etmişti. Aynı yıl ben de Başbakan olarak Brunei’ye ziyarette bulunmuştum. Ardından büyükelçiliklerimizi 2013 yılında karşılıklı olarak faaliyete geçirerek ilişkilerimize ivme kazandırmıştık” ifadesini kullandı.

 

 

 

 

 

 

“EKONOMİK VE TİCARİ İLİŞKİLERİMİZİ ÇEŞİTLENDİRECEK YATIRIM ALANLARINA İLİŞKİN FİKİR TEATİSİNDE BULUNDUK”

Yapılan görüşmelerde ikili ilişkileri kapsamlı bir şekilde ele aldıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “İş birliğimizi ileriye taşıma kararlılığımızı teyit ettik. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi çeşitlendirecek yatırım alanlarına ilişkin fikir teatisinde bulunduk. Savunma sanayi, inşaat, tarım, turizm, sağlık, enerji, bilişim, İslami finans ile helal üretim alanlarında iş birliği imkânlarını değerlendirdik. Huzurunuzda az önce imzalanan anlaşmalarla ilişkilerimizin ahdi zeminini tahkim ettik.

Kültür ve eğitim alanlarındaki iş birliğimiz beşeri bağlarımızı güçlendiriyor. Okçular Vakfımızın, Büyükelçiliğimizin ve Yunus Emre Enstitümüzün katkılarıyla Brunie’de Türk okçuluğu dersleri veriliyor. Türkçe kurslarına Bruneili kardeşlerimiz yoğun ilgi gösteriyor. Türk dizileri ve filmleri Bruneili kardeşlerimizle yakından takip ediliyor. Bu şekilde beşeri ilişkilerimiz her geçen gün daha da kuvvetleniyor.”

Görüşmelerimizde güncel küresel meseleler üzerinde de durduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Filistin, Rohingya ve İslam düşmanlığı gibi konuları ve Ukrayna Savaşı’nı ele aldık. ASEAN ve İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası platformlarda işbirliğimizi artırmanın önemine değindik” dedi.

“Tabi bütün bunlarla beraber bu ziyarete vesile teşkil eden 11 vilayetimizdeki deprem felaketi üzerinde hassasiyetle durma imkânı bulduk ve kendilerine 12 dakikalık deprem felaketini izlettik ve kendileri de bu felaketi bizzat görünce hakikaten bunun boyutunu daha da derinliğine anlamış oldular. Sözlerime son verirken, dost ve kardeş Brunei halkına şahsım ve milletim adına en kalbi selamlarımı iletiyorum” sözleriyle devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke ve millet olarak yaşanılan bu zor günlerde Brunei Sultanlığı’nın sergilediği dayanışmayı asla unutmayacaklarını kaydederek, “Kıymetli kardeşim Sultan Bolkiah’a ve heyetine ziyaretleri için tekrar teşekkür ediyorum. Yaklaşan Ramazan-ı Şerif’in ülkelerimiz, İslam âlemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum” dedi.

Konuşmasının başında, Türkiye’de yaşanan deprem felaketi nedeniyle Türk halkına taziyelerini sunan Brunei Darusselam Sultanı Waddaulah, “Çok yıkıcı depremler sonucunda meydana gelen felaket sonrasında Brunei her zaman Türkiye ile dayanışma içindedir ve elinden gelen her şekilde, yapabileceği her şekilde yardım etmeye de hazırdır. Eminim ki hükûmetin çabalarıyla ve Türk insanının dayanıklılığı ve gücüyle Türkiye bu trajediyi de atlatacak ve hatta daha güçlü hale gelecektir” ifadelerini kullandı.

BRUNEİ DARUSSELAM SULTANI WADDAULAH: “HER İKİ ÜLKENİN DE BÜYÜK YATIRIM FIRSATLARI VAR”

Brunei Darusselam Sultanı Waddaulah, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde ikili, bölgesel ve uluslararası konuları ele aldıklarına işaret ederek, “Devlet Başkanı düzeyinde yaptığım 2012’deki son ziyaretten sonra, ben iki ülke arasındaki ilişkilerin çok büyük gelişme kaydettiğini görmekten çok büyük memnuniyet duyuyorum” değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke ilişkilerinde eğitim, savunma ve ekonomik iş birliğini daha da arttırmayı amaçladıklarını ve bugün birçok alanda anlaşma imzaladıklarını anlatan Brunei Darusselam Sultanı Waddaulah, bugün imzalanan anlaşmalar sayesinde iş birliğini artırma amacına daha kolay ulaşacaklarını dile getirdi.

Brunei Darusselam Sultanı Waddaulah, Brunei devlet bursuyla Türk öğrencilerinin yüksek lisans çalışmalarını Brunei’de gerçekleştirebileceklerini belirterek, şunları kaydetti: “Sayın Cumhurbaşkanıyla yeni alanlarda iş birliği yapma konusunda da fikir teatisinde bulunduk. Örneğin sanat ve kültür, tarım ve gıda sektörü, bu alanda Türkiye’nin çok büyük bir deneyimi ve uzmanlığı var. Brunei’nin de Güneydoğu Asya’da oldukça stratejik bir konumu var ve gerçekten çok hızlı gelişen bir ada. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Brunei’de birçok yatırım imkânı da olduğunu dile getirdim. Aslında her iki ülkenin de büyük yatırım fırsatları var.”

 

 

 

 

 

İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Brunei Darusselam Sultanı Waddaulah başkanlığındaki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke arasındaki anlaşmalar imza altına alındı.

Bu kapsamda iki ülke arasındaki “Millî Arşivleri Arasında İşbirliği Protokolü”nü Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal ile Brunei Darusselam Gençlik ve Spor Bakanlığı Kültür İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Yang Mulia Pengiran Haji Mohammad Hasnan bin Pengiran Haji Ali Hassan imzaladı.

“Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu ile Brunei Darusselam Eğitim Bakanlığı Arasında Yükseköğretim Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”na Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar ve Brunei Darusselam Eğitim Bakanı Datin Seri Setia Dr Hajah Romaizah binti Haji Md Salleh imza attı.

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Brunei Darusselam Devleti Savunma Bakanlığı Arasında Savunma Sanayi Alanında İşbirliği Konulu Niyet Beyanı”, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Brunei Darusselam Dışişleri İkinci Bakanı Dato Seri Setia Haji Erywan bin Pehin Datu Pekerma Jaya Haji Mohd Yusof tarafından imzalandı.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti ile Brunei Darusselam Sultanı Majesteleri Yang Di-Pertuan Hükûmeti Arasında Kültür Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”nı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Brunei Darusselam Gençlik, Kültür ve Spor Bakanı Yang Berhormat Dato Seri Setia Awang Haji Nazmi bin Haji Mohamad imzaladı.

“Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Brunei Darusselam Dışişleri Bakanlığı Arasında İkili İstişarelere İlişkin Mutabakat Zaptı”na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Brunei Darusselam Dışişleri İkinci Bakanı Dato Seri Setia Haji Erywan bin Pehin Datu Pekerma Jaya Haji Mohd Yusof imza attı.

Tüm Haberler

 

kaynak:https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/144140/-brunei-ile-is-birligimizi-ileriye-tasima-kararliligimizi-teyit-ettik-

 

 

 

REKLAM ALANI